Prawdziwe kanonizacje? Komentarz Eleison nr CCCXVII (317)

Prawdziwe kanonizacje? Komentarz Eleison nr CCCXVII (317)

Bp Williamson pondering

Prawdziwe kanonizacje?
J.E. bp Ryszard Williamson

Komentarz Eleison Numer CCCXVII (317)
10 sierpnia 2013

„Co myśli Ekscelencja na temat zamiaru Papieża Franciszka by « kanonizować » Jana Pawła II i Jana XXIII w przyszłą wiosnę? Czy nie jest to w pewien sposób « kanonizowaniem » Soboru Watykańskiego II? I czy nie podnosi to kwestii autorytetu, zakładając, że wszystkie podręczniki do teologii sprzed Soboru Watykańskiego II uczą, że Papież jest nieomylny, gdy ogłasza kanonizację?” Takie było poważne pytanie (nieco zmodyfikowane), które zadał mi niedawno dziennikarz Rivarol*. Odpowiedziałem według następującej myśli:

Determinacja, którą wykazują głowy Kościoła soborowego w kanonizowaniu soborowych papieży pokazuje stanowczą wolę wrogów (przynajmniej obiektywnych) Boga, by skończyć z religią katolicką i zastąpić ją nową religią Nowego Porządku Światowego. Tak więc Neokościołowi odpowiadają Neoświęci, którzy mają być fabrykowani przez proces kanonizacji, który został zdemontowany i „odnowiony”. Jak to zawsze jest z modernizmem, słowa pozostają te same, ale treść słów jest całkiem inna. Zatem katolicy, którzy mają prawdziwą Wiarę nie powinni nawet w najmniejszym stopniu martwić się, czy te Neokanonizacje są nieomylne, czy nie. Pochodzą od Neokościoła, który jest podróbką Kościoła katolickiego.

Ale czym więc jest ta podróbka? Jest to kwestia delikatna, ponieważ łatwo jest dziś zostać oskrażonym o bycie „sedewakantystą”, co jest słowem, które w naszych czasach straszy Tradycjonalistów prawie tak bardzo, jak słowo „antysemicki”. Ale musimy skoncentrować się na rzeczywistości „sądząc sądem sprawiedliwym, a nie według pozorów” (św. Jana VII, 24). Nie możemy dać się wprowadzić w błąd przez pozory, emocje czy słowa. Dzisiaj, na przykład, czyż szkoły nie stają się ośrodkami nieuczenia zamiast uczenia, szpitale miejscami zabijania zamiast leczenia, policja intrumentami ucisku zamiast ochrony i tak dalej?

Tak więc, za sprawą tego, co siostra Łucja nazwała procesem „diabelskiej dezorientacji”, ludzie Kościoła stali się agentami kłamstwa zamiast Prawdy. Pozwolili na to, by ich umysły i serca zostały przejęte przez idee i ideały Rewolucji, tego radykalnego i powszechnego buntu nowoczesnego człowieka przeciwko swemu Bogu i Stwórcy. Jednakże ci obiektywni zdrajcy (nadal mogą w swych sercach mieć zamiat służenia Bogu – św. Jana XVI, 2) są nadal ludźmi Kościoła w takim znaczeniu, że nikt inny niż oni nie „siedzi na stolicy mojżeszowej”, według słów Pana Jezusa (św. Mat. XXIII, 2). Papież tam siedzi.

Innymi słowy, podrobiony Kościół, o którym mowa, jest Kościołem okupowanym nie przez ludzi, którzy nie są ludźmi Kościoła, ale przez ludzi Kościoła, których serca i głowy są okupowane przez mniej lub więcej nowej religii, która absolutnie nie jest katolicka. Ale zwróćcie uwagę na to „mniej lub więcej”. Dokładnie tak, jak zgnilizna nie zajmuje całego jabłka naraz, tak też podrobiony kościół, czy Neokościół, może być w procesie zaćmieniania Kościoła katolickiego, ale wewnątrz niego nadal są pewni biskupi, liczni kapłani i rzesza świeckich, którzy mogli zachować Wiarę katolicką aż dotąd. Znajdują się na równi pochyłej, wysoce niebezpiecznej dla ich wiary, ale nie można powiedzieć, że znajdują się poza prawdziwym Kościołem. Bóg wie.

Jeśli więc chodzi o władze Neokościoła, traktowałbym ich autorytet jak autorytet ojca rodziny, który tymczasowo oszalał. Nie zwraca się uwagi na jego szaleństwo, jak tylko o tyle, o ile wyczekuje się chwili, gdy przejdzie, ale w międzyczasie nie przestaje się go kochać, a nawet szanować autorytetu nieodłącznego od jego ojcostwa. Tak mi dopomóż Bóg.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis.
* Znaczną część wspomnianego wywiadu można przeczytać na blogu Pelagiusza. (przyp. tłum.)

© 2011-2013 Ryszard N. Williamson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

Informacje o Polak-Ortodoks

https://gajowka.wordpress.com/
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s