Ekonomia..finanse

73 odpowiedzi na „Ekonomia..finanse

 1. JO pisze:

  rafal z said
  2015-06-22 (poniedziałek) @ 12:12:04
  vortex said
  2015-06-22 (poniedziałek) @ 09:38:50

  Panie VORTEX

  Załóż Pan firmę 1-osobową. Później zapłać:

  23% VAT
  Podatek dochodowy 18%/32%
  I 1000 zł „taniego” ZUSU.

  Sprawdź Pan również kwotę wolną od podatku dochodowego
  https://marucha.wordpress.com/2015/06/21/banki-przejma-nasze-oszczednosci/#comment-492420

 2. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/18/wolne-tematy-56-2015/#comment-499465

  Gość said

  2015-07-21 (wtorek) @ 09:40:51
  Kogo obciążą nowe podatki

  Najwięcej zapłacą mieszkańcy bloków, w których są wspólne piwnice, strychy, rozległe korytarze i pomieszczenia techniczne.

  Od 1 stycznia 2016 roku mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości.

  Nowelizacja umożliwi objęcie podatkiem całości tzw. nieruchomości wspólnych, czyli na przykład korytarzy oraz gruntu pod budynkami, w których wyodrębniono własność lokali. Co to oznacza w praktyce? Kogo najbardziej obciążą nowe podatki?

  Kolejna podwyżka

  – Konsekwencje wejścia w życie nowych przepisów dotyczących podatku od nieruchomości odczują przede wszystkim właściciele mieszkań – komentuje Mariusz Łubiński, prezes firmy zarządzającej Admus. – Warto tu przypomnieć, że wzrost podatku od nieruchomości odnotowaliśmy już kilka lat temu. Zmieniła się interpretacja przepisów podatkowych, w wyniku czego znajdująca się w budynku hala garażowa została potraktowana jak lokal użytkowy, a nie jak poprzednio – jak lokal mieszkalny. W konsekwencji podatek wzrósł dziesięciokrotnie – podkreśla prezes.

  Dodaje, że podatek dotyczący hali garażowej w przypadku użytkowania wieczystego gruntu wynosi 3 proc., a nie jak w przypadku mieszkania – 1 proc.

  – Nałożenie podatku na części wspólne, takie jak korytarze, piwnice, strychy, węzły cieplne, pomieszczenia techniczne, wózkownie, rowerownie, pralnie, suszarnie, kluby osiedlowe czy pomieszczenia administracji, spowoduje kolejną podwyżkę, co biorąc pod uwagę stopień zamożności naszego społeczeństwa, może spowodować problemy z płatnościami – ocenia Mariusz Łubiński. – Trzeba też zwrócić uwagę, że poza dużymi aglomeracjami w budynkach wielorodzinnych mieszkają często osoby o zróżnicowanej sytuacji materialnej, co może doprowadzić do zadłużenia. Wzrost podatku uderzy bowiem przede wszystkim w najbiedniejszych mieszkańców – przestrzega.

  Czytaj dalej:

  http://www4.rp.pl/Budowa-i-remont/307219950-Kogo-obciaza-nowe-podatki.html

 3. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2015/08/24/nie-smiej-chorowac-i-umierac-przed-a-zyc-po-70-tce/#comment-507892

  Robertgrunholz said

  2015-08-25 (wtorek) @ 12:42:57
  Ja już pisałem co należy zrobić:

  W roku 2013 ZUS wydał łącznie 216 miliardów na renty i emerytury.

  W tym pół miliarda kosztowało utrzymanie KRUS, utrzymanie ZUS 4 miliardy, emerytury resortowe 16 miliardów, mundurowe emerytury formacji cywilnych 7 miliardów, mundurowe wojskowych 6 miliardów, mundurowe służby więziennej ponad miliard, świadczenia z KRUS 16 miliardów, emerytury rolne 11 miliardów, renty rolne 2 miliardy, emerytury z ZUS 117 miliardów, renty z ZUS 36 miliardów, zasiłki chorobowe 8 miliardów, „inne” świadczenia ZUS 27 i pół miliarda, a to nie wszystko.

  Niemalże 1/3 budżetu publicznego.

  Większość osób nigdy nie otrzymuje z powrotem składek, które płaci się przez całe życie. Część umiera przed emeryturą, a jeszcze inni zdołają pobrać zaledwie kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Teoretycznie rzecz biorąc, system ten powinien sam się utrzymywać, ale tak nie jest. Powód jest prosty: ZUS to największa mafia, kradzież i defraudacja pieniędzy publicznych w historii całej III Rzeczpospolitej. Jest to także największy przekręt finansowy w Polsce, jeśli wziąć pod uwagę cały XX wiek.

  Jak w ogóle system emerytalny może funkcjonować, aby nie kosztował tyle podatników? Rozwiązanie jest proste, mianowicie: należy skończyć z okradaniem ludzi z ich pieniędzy. Można to osiągnąć nawet nie likwidując obowiązku ubezpieczeń. Jak?

  Na miejsce ZUS powstałaby Narodowy Bank Ubezpieczeniowy. Już to pozwoliłoby zaoszczędzić blisko 3 miliardy na ogromnych siedzibach, radach nadzorczych, prezesach, dyrektorach, setkach limuzyn, odpraw i premii, gdyż jego nikła wielkość byłaby regulowana konstytucyjnie, a wszelki rozrost biurokratyczny instytucji byłby surowo karany. Piszę tutaj oczywiście o sytuacji, w której to Polska byłaby republiką i tym samym państwem prawa.

  Każda osoba wchodząca na rynek pracy byłaby zobowiązana do zarejestrowania się w NBU. Na podstawie jej pierwszych dochodów i sytuacji osobistej, komputer podawałby możliwe kilka rozwiązań dotyczących wysokości składek. Oczywiście do pomocy mógłby służyć też nikły, aczkolwiek profesjonalny i pozostający w służbie podatnika-klienta personel, choć większości osób wystarczyłyby komputerowe wyliczenia tyczące się przyszłej wysokości ich emerytur w danym wieku i różnych progów proponowanym osobom o danych zarobkach. Podatnik-klient sam podejmowałby istotną decyzję dotyczącą tego, czy jest w swej obecnej sytuacji finansowej zdolny do płacenia niższych bądź wyższych składek emerytalnych. Próg mógłby oczywiście później dowolnie sobie zmienić, zależnie od sytuacji. Przedsiębiorca rozwijający dopiero biznes, rolnik i tym podobne osoby w zawodach wymagających specjalnego traktowania, byłyby oczywiście rozliczane inaczej.

  W każdej chwili podatnik-klient mógłby zalogować się na swoje konto w NBU i sprawdzić ile wpłacił pieniędzy, miałby tam też oczywiście dostęp do wszelkich wyliczeń. NBU nie miałoby prawa sam w jakikolwiek sposób dysponować ani obracać tymi pieniędzmi. Państwo nie miałoby prawa decydować o ich przenoszeniu, dzieleniu ani wykorzystywaniu. To gwarantowałaby konstytucja i instytucje kontrolne administracji oraz te bezpośrednio podlegające obywatelom. Podatnik-klient mógłby jedynie SAM zadecydować o chęci, by NBU w jakiś sposób spożytkowało część jego funduszu emerytalnego. NBU jednakże miałoby za główne zadanie strzec tych pieniędzy, a Państwo gwarantowałoby ich wartość dzięki wprowadzeniu anty-lichwiarskiego systemu monetarnego i złotówce opartej na realnej wartości narodowych dóbr i usług oraz na przyroście naturalnym. Państwo mogłoby też zapewnić w ramach dodatkowego zabezpieczenia rezerwy w metalach.

  Podatnik-klient SAM decydowałby o tym, komu przypadną w udziale jego pieniądze, kiedy nie skorzysta z części, bądź i całości swych składek emerytalnych. Mógłby przekazać je żonie, mężowi, wnukom, przyjacielowi, instytucji charytatywnej, organizacji albo Skarbowi Państwa. Mógłby je też podzielić wedle uznania na różne osoby/instytucje, a także przeznaczyć je na konta emerytalne bliskich sobie osób.

  Państwo wpłacałoby co rok do NBU określoną ilość pieniędzy na wypłatę rent i świadczeń chorobowych.

  Przywileje byłyby nikłe i tyczyłyby się paru zawodów, z pewnością jednak nie mundurowych ani urzędników czy komukolwiek w wymiarze sprawiedliwości.

  Co z obecnymi emerytami? Państwo po zlikwidowaniu czarnej dziury ZUS zasysającej pieniądze obecnych podatników, finansowałoby cały czas ich emeryturę. Ci, którzy nie przeszli jeszcze na emeryturę, ale płacili do ZUS, otrzymaliby stosowne wyliczenia w ramach przenosin składek do NBU.

  Każdy SAM opłacałby swoją emeryturę. Doprowadzenie do sytuacji w której 25-latek płaci podatki by 70-latek dostawał emeryturę, choć ten płacił składki przez całe życie, świadczy o niewyobrażalnej skali defraudacji pieniędzy podatników. Z podatków finansowano by zaledwie renty i resztki emerytur pozostałych po spadku ZUSu i III RP. Mijałoby 10, 20, 30 lat, a Państwo wydawałoby coraz mniej pieniędzy na emerytury, aż w końcu nie wydawałoby ich prawie w ogóle, prócz utrzymania NBU i małego wsparcia dla najbiedniejszych. Być może wtedy budżet NBU wynosiłby 15 miliardów na renty i 5 na dodatki do emerytur, a nie 216 miliardów, które można by spożytkować na odbudowę infrastruktury czy przemysłu.

 4. JO pisze:

  Siggi said

  2015-08-29 (sobota) @ 00:10:58
  Katastrofa! Rząd Kopacz utracił kontrolę nad zadłużeniem Skarbu Państwa

  252,3 miliony złotych – o tyle dziennie (!) powiększało się zadłużenie Skarbu Państwa w miesiącu czerwcu, wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.
  W ciągu całego czerwca dług Polski wzrósł o 7,569 mld zł, a licząc od początku roku (styczeń-czerwiec) aż o 37,871 mld zł. Tymczasem w mediach… cisza. Nikt nie bije na alarm, żaden Kraśko, Lis, Sobieniowski czy inny Gugała nie informują w swoich programach, że rząd Kopacz zadłuża nasz kraj w tempie do tej pory niespotykanym i że prawdopodobnie utracił już kontrolę nad rozrastającym się długiem.
  Dlaczego zadłużenie Polski rośnie w tak dramatycznie szybkim tempie? Powody są co najmniej dwa. Pierwszy z nich to tzw. zapadalność starych długów, czyli moment, kiedy zaciągnięty kilka lat temu kredyt należy oddać. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w tym roku zapadalność miało osiągnąć aż 78,1 mld zł pożyczek i obligacji zaciągniętych w latach poprzednich. Z racji tej, że Polska nie ma pieniędzy na spłatę tych długów (kasa państwa świeci pustkami o czym najlepiej świadczy gigantyczny deficyt budżetowy, który po lipcu wynosił 26,6 mld zł), rząd Ewy Kopacz jest zmuszony do ich „rolowania”, czyli zaciągania nowych pożyczek na poczet spłaty starych długów.
  Drugi powód, dla którego zadłużenie naszego kraju rośnie w tym roku w tempie dotąd niespotykanym, to deficyt w kasie ZUS. Warto pamiętać, że w tym roku na wypłatę świadczeń zabraknie aż 52,4 mld zł (ściągane od czynnych zawodowo składki ZUS nie wystarczają na wypłatę bieżących emerytur)! Deficyt ten pokrywany jest z dotacji i bezzwrotnych pożyczek przekazywanych przez rząd (pieniądze podatników) oraz… ze środków pozyskanych z tytułu nowych kredytów. Innymi słowy – powiększając zadłużenie rząd znajduje pieniądze na wypłatę bieżących emerytur i rent. Niestety z roku na rok sytuacja będzie się pogarszać. Lata zaniedbań i brak reform systemowych powoduje, że ZUS będzie potrzebował coraz większych ilości pieniędzy na wypłatę świadczeń, bowiem coraz więcej ludzi będzie przechodziło na emerytury, a to – bez poważnych zmian systemowych – najprostsza droga do bankructwa całego kraju (im więcej emerytów tym większe potrzeby kredytowe na które już teraz nas nie stać).
  Fakty są takie: rządzący utracili kontrolę nad wzrostem zadłużenia Skarbu Państwa. Dzienny przyrost długu na poziomie 252,3 mln zł pokazuje w jak dramatycznej sytuacji się znaleźliśmy. Państwo zaczęło żyć z długu, którego nie będzie w stanie spłacić. W mojej opinii rząd całkowicie utracił już nad tym kontrolę. Niestety media mainstreamowe nie pisną o tym ani słowa. Wszak mogłoby to uderzyć w wizerunek platformianej sitwy.
  finanse.mf.gov.pl
  Opublikowano: środa, 26, sierpień 2015
  http://dziennik-polityczny.com/index.php/polska/2837-katastrofa-rzad-kopacz-utracil-kontrole-nad-zadluzeniem-skarbu-państwa

  ———————–
  Evka!Mnie interesuje tylko ZUS,żeby to wytrzymał choć kilka lat na ile ja liczę,że jeszcze pożyje. Pożycz, nam emerytom daj,a co sobie pojeżdzicie,popijecie,połajdaczycie ,to wasze. Po was ,po nas choćby… POTOP!
  To taki mój rozpaczliwy pkt widzenia,który zależy od pkt siedzenia.
  I toby było na tyla…

  https://marucha.wordpress.com/2015/08/28/wolne-tematy-66-2015/#comment-508899

 5. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/02/16/polska-w-szponach-miedzynarodowych-lichwiarzy/#comment-555054
  ***
  glogi 🙂
  https://marucha.wordpress.com/2016/02/07/ludzie-nie-dublujcie-komentarzy/#comment-555637
  ***
  https://marucha.wordpress.com/2016/02/20/bolek-bolkiem-ale-ministerstwo-finansow-wciaz-zaciaga-nowe-dlugi-wczoraj-powiekszylo-zadluzenie-o-kolejne-6-miliardow-zlotych/#comments
  ***
  https://marucha.wordpress.com/2016/02/21/polska-kolejny-atak-ratingowy-banksterow/#comment-556705
  ***
  Robik said

  2016-02-21 (niedziela) @ 21:21:18
  RAPORT GUS: GŁODOWE PENSJE W MAŁYCH FIRMACH
  Pracownicy małych firm w 2014 roku zarabiali średnio 1639 zł na rękę.
  Dane dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, liczba osób pracujących na śmieciówkach i ich płace są nieznane.
  Dalej-> http://strajk.eu/raport-gus-glodowe-pensje-w-malych-firmach/


  Ta informacja jest bardzo istotna gdyż oszukańczy GUS liczy średnią tylko w firmach produkcyjnych gdzie zatrudnionych jest powyżej 10 osób ,tyle że jest to mniejsza mniejszość bo dziś już zaledwie ~26%

  A teraz prześledźmy sobie te „średnio 1639 zł na rękę” w typowej firmie powiedzmy 7 osobowej jakich jest większość.

  właściciel firmy zarabia powiedzmy nędze 1000 Euro
  zatrudniona jest żona/syn z pensją biedaka 600Eu
  a pracownikom poniżej nędzy czyli minimalna 250EU

  Co daje tą średnią 1600 na rękę, ale gdzie miliony na śmieciówkach i na niby 1/2 etatu ale po 4 ale 10 godzin tyrających za 800zł (Bangladesz zwyczajnie)

  A gdzie 6 milionów bezrobotnych plus gdzie 5 milionów które uciekło z kraju z powodu nędzy i bezrobocia.?

  blisko 6 mln bezrobotnych w Polsce
  http://bit.ly/24l21YK
  https://marucha.wordpress.com/2016/02/20/wolne-tematy-17-2016/#comment-556784

 6. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/03/16/owoce-zatrutego-drzewa-dramatyczny-wybor-usa-w-obliczu-konajacej-gospodarki/#comment-563750
  ***
  Robi said

  2016-03-16 (środa) @ 15:02:09
  1000 USD + mieszkanie + wyżywienie. Tyle zarabia kelnerka w Zambii
  http://polskiepiekielko.pl/1000-usd-mieszkanie-wyzywienie-tyle-zarabia-kelnerka-w-zambii/

  W Polsce też 1000 ale złotych , a to nie wystarczy nawet na mieszkanie + wyżywienie

  https://marucha.wordpress.com/2016/03/14/wolne-tematy-24-2016/#comment-563843

 7. JO pisze:

  Robertgrunholz said

  2016-05-27 (piątek) @ 15:09:06
  Co łączy bezwarunkowy dochód podstawowy, robotyzację przemysłu i bezmyślny konsumpcjonizm?

  Te wszystkie sprawy są z pozoru różne, lecz opierają się na tym samym fundamencie: na stworzeniu z ludzi bezmyślnej i zadłużającej się w nieskończoność masy, przekonanej, że do szczęścia potrzebne jest wszystko co się świeci, wydaje dźwięki i ma dwie kreseczki symbolizujące jakąś znaną markę.

  Jestem pewien, że redystrybucja pieniędzy pochodzących z podatków jest błędnym kołem i że obecny model gospodarczy zmierza raczej w tym kierunku, by pieniądze były przez ludzi wydawane na idiotyczne i niepotrzebne im w najmniejszym stopniu towary.

  https://rgrunholz.wordpress.com/2016/05/27/kupuj-chlam-ino-czesto/

  https://marucha.wordpress.com/2016/05/25/wolne-tematy-44-2016/#comment-583936

 8. JO pisze:

  Zerohero said

  2016-06-02 (czwartek) @ 08:24:04
  Co mamy dziś na bąkierze

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Libia-nowe-banknoty-wydrukowane-w-Rosji-moga-przyczynic-sie-do-chaosu-7406487.html

  Trzy uwagi

  1. Widzimy kolejne rzucanie g..wnem w Rosję. Tytuł ze strony głównej wszak mówi: Pieniądze z Rosji mogą wywołać chaos w Libii

  2. Okazuje się, że zagrożono monopolowi koszernych z Londynu i o to te aj waj:

  Jednym z nieliczych krajów na świecie, w którym nie było typowego banku centralnego była Libia. Rząd tego kraju emitował wolnego od długu Dinara Libijskiego. Pierwszą decyzją nowych władz Libii po zdobyciu Trypolisu było założenie banku centralnego, który odtąd pożycza Libii pieniądze, oczywiście na określony procent.
  http://independenttrader.pl/prawda-o-bankach-centralnych.html

  3. Chaos w Libii stworzyło w 2011 NATO obalając Kadafiego za pomocą „opozycji demokratycznej”. Po zdobyciu władzy opozycja demokratyczna nagle zniknęła, za to pojawiło się ISIS, ale nikt z NATO nie tłumaczył się. Jest to zaskakująco długie pasmo „wyzwoleń” i pod fałszywym,i pretekstami. Irak, Libia, Syria – to działą tylko dlatego, że większość ludzi jest pi…lonymi lemingami. Następnym razem gdy będziesz mieć przed sobą leminga, to pamiętaj: masz przed sobą MAŁEGO MORDERCĘ.
  https://marucha.wordpress.com/2016/06/02/wolne-tematy-46-2016/#comment-585486

 9. JO pisze:

  Guła said

  2016-06-30 (czwartek) @ 11:57:19
  Co panu zrobiły złego Panie Alex, polskie dzieci? Winne są Panu jakieś odsetki?
  .https://www.youtube.com/watch?v=CgPbtOXy1y8

  https://marucha.wordpress.com/2016/06/30/polska-wyemituje-obligacje-denominowane-w-chinskiej-walucie/#comment-593457

 10. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/12/ofe-czyli-jak-dac-zarobic-miedzynarodowej-finansjerze-splacic-wygenerowane-przez-siebie-dlugi-i-wprowadzic-ludziom-nowy-podatek/#comment-596873
  Rafal Z said

  2016-07-12 (wtorek) @ 12:07:32
  to całe OFE to jest podwójny przekręt
  – jednej przekręt bierze się z tego że jakaś QRWA decyduje gdzie MOJE pieniądze są inwestowane pobierając przy tym astronomiczne pieniądze

  – drugi przekręt wynika że OFE inwestuje kasę nie dość, że w INSTRUMENTY POCHODNE to jeszcze wg własnego „widzimisie”.

  struktura:

 11. JO pisze:

  Maćko said

  2016-07-12 (wtorek) @ 22:45:49
  Uzywanie pieniadza to barter „z posrednikiem”.

  Nikt nie potrzebuje pieniedzy, wszyscy potrzebujemy dóbr i uslug.

  Wymieniam swoja prace na informacje o jej wartosci a potem z ta informacja, przedstawiona w dowolny sposósb ( o ile akcetpowany przez druga strone ), wchodze w posiadanie potrzebnych mi dóbr.
  Cena jest numerycznym zapisem informacji.
  Potrafimy zapisac informacje w ten wygodny sposób, wiec tak czynimy.

  Pieniadzem moze byc ( i bylo w historii ) byle co, o ile dana grupa sie umówila, ze tak bedzie. Piórka, muszelki, miedziaki, kije karbowane i wielka ilosc innych rzeczy sygnalizowaly-informowaly o relacjach wartosci miedzy wymienianymi dobrami i uslugami.

  Rozwija sie w Polsce nowa waluta: http://zielony.biz.pl/pages/content/2/ogolnie-o-projekcie-waluty-lokalnej-zielony
  ZIELONY – polska waluta lokalna.
  https://marucha.wordpress.com/2016/07/09/na-jakim-fundamencie-budujecie-ukraine/#comment-597143
  ***
  RomanK said

  2016-07-09 (sobota) @ 14:11:25
  Glosowaliscie i glosujecie na swoich wlasnych sprzedawcow!

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/07/09/bogactwa-naturalne-rzeczywisty-cel-obecnosci-wojsk-usa-w-polsce/
  ***

 12. JO pisze:

  Skoro dopiero używający pieniądz nadają mu wartość, tzn. dopiero biorąc kredyt nadaje kredytobiorca wartość temu kredytowi, jakim prawem wymusza bank na nim opłatę lichwy (nazywanej od niedawna procentem) ?

  Należy dodać, że już w średniowieczu był w obiegu pieniądz zupełnie różny od naszego, tzw. brakteat, patrz w Wikipedii, tamże można znaleźć parę informacji o Silvio Geselu. Pozwolimy sobie w tym miejscu zauważyć, że nasz pieniądz jest nie tylko pieniądzem barbarzyńskim ale też pieniądzem barbarzyńców. Daleko nam do średniowiecza. Chyba nietrudno będzie dowieść, jak dalece staliśmy się barbarzyńcami ?

  https://marucha.wordpress.com/2016/11/07/repolonizacja-bankow-polacy-trzymac-sie-za-portfele/#comment-627586

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s