Rosja dzis…

117 odpowiedzi na „Rosja dzis…

 1. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2015/06/19/wolne-tematy-50-2015/#comment-491903
  Siggi said
  2015-06-20 (sobota) @ 15:50:17
  Coś,dla przypomnienia i uświadomienia…

  10 powodów, dla których Rosja jest potęgą i nią pozostanie
  Autor: krakauer
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=20660

 2. JO pisze:

  Guła said
  2015-07-06 (poniedziałek) @ 11:54:48
  Mowa o wyższych oficerach, którzy w noc listopadową 1830 r.nie przyłączyli się do powstańców. Sześciu generałów i jeden pułkownik. Wszyscy w nocy z 29 na 30 listopada zostali zastrzeleni przez młodych rewolucjonistów. Nie stanęli po stronie podchorążych, nie chcieli objąć dowodzenia w powstaniu. Zostali uznani za zdrajców i zginęli. Powstanie zakończyło się klęską, a jego konsekwencje były dla Warszawa i Królestwa Polskiego straszne. Nastał czas terroru, nastała „Noc Paskiewiczowska”.
  https://marucha.wordpress.com/2015/07/05/msz-rosji-uprzedzilo-polske-przed-konsekwencjami-wojny-pomnikow/#comment-496088

  http://warszawa.gosc.pl/doc/1368927.Opluwany-pomnik

 3. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/27/wolne-tematy-58-2014-2/#comment-501633
  Gość said

  2015-07-28 (wtorek) @ 17:31:17
  W Rosji wszystko jest możliwe.

  Konstantin Małofiejew o deprawacji kapitalizmu, nieoprocentowanych kredytach i nowej monarchii w Rosji.

  Konstantin Malofeev (ur. 3 lipca 1974, Puszczino, moskiewski obwód) — rosyjski menedżer i przedsiębiorca, Prezes Zarządu „Konstantynopol”, założyciel Fundacji Charytatywnej św. Bazylego Wielkiego, szef Rady Powierniczej ANOO „Kolegium św. Bazylego Wielkiego”, założonej przez niego w 2007 roku, członek Komisji patriarchalnej ds. rodziny i ochrony macierzyństwa, członek Rady Powierniczej partnerstwa niekomercyjnego „Liga Bezpiecznego Internetu”.

  — Kto to jest Konstantin Małofiejew?

  — Jestem filantropem. W szerokim znaczeniu tego słowa. Zajmuję się działalnością charytatywną. W pewnym momencie zrozumiałem, że lobbing odpowiednich przepisów, które zmieniają klimat moralny w społeczeństwie, przyniesie znacznie większy efekt, jeśli te wysiłki dołączone będą choćby do tego, aby objechać sto domów dziecka.

  — A ci ludzie, którzy mówią „po prostu zmieńmy świat wokół siebie — i wszystko zmieni się na lepsze”, nie są w porządku?

  — Absolutnie mają rację jeśli jest to jedyna rzecz, którą mogą zrobić. Ale jeśli mówimy o wpływowych ludziach, nie wystarczy po prostu przekazać milion dolarów. Poziom relacji takich ludzi pozwala znacznie szybciej zmieniać świat, w tym przypadku, gdyby poświęcali swój czas, swoje duchowe siły, a nie pieniądze.

  Czytaj dalej:

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/13124/w-rosji-wszystko-jest-mozliwe

 4. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/

  Joannus said

  2015-08-18 (wtorek) @ 18:12:34
  Wiceprzewodniczący Dumy i wpływowy polityk putinowskiego ugrupowania Jedna Rosja Sergiej Żelezniak poinformował w piątek 10 lipca, że podczas jesiennej sesji niższa izba parlamentu Federacji Rosyjskiej podejmie działania prowadzące do uchwalenia ustawy zakazującej reklamowania usług seksualnych w środkach masowego przekazu.

  W wywiadzie dla dziennika „Izwiestia” polityk zaznaczył, iż głównym celem pomysłodawców nowych uregulowań będzie wyeliminowanie z prasy drukowanej oraz stacji telewizyjnych reklam anonsów towarzyskich, klubów erotycznych, salonów masażu, saun i innych miejsc, które mogłyby służyć pośredniemu lub bezpośredniemu stręczeniu do prostytucji. Za złamanie zakazu przewidywane będą kary więzienia lub bardzo wysokiej grzywny. Na mocy ustawy Dumy odpowiednie zapisy chroniące przed reklamowaniem w mediach usług seksualnych zostaną umieszczone zarówno w Kodeksie Karnym, jak i ustawodawstwie dotyczącym działalności publicznych i prywatnych środków masowego przekazu.

  Akcja parlamentarzystów zbiegła się z niedawnym aresztowaniem w Moskwie wydawcy i redaktora naczelnego czasopisma „Flirt”, zamieszczającego reklamy klubów erotycznych w stolicy Rosji i anonse towarzyskie oraz prowadzącego portal internetowy o tej samej nazwie, pośredniczący w świadczeniu płatnych usług seksualnych.Wraz z redaktorem pisma zatrzymano jego 37 współpracowników.

  Łukasz Kobeszko

  Źródło: interfax.ru, izvestia.ru

 5. JO pisze:

  Gość said

  2015-08-19 (środa) @ 10:36:40
  Putin opowiedział o przyszłości Ukrainy bez „wewnętrznego kierownictwa”

  Przemawiając na Krymie, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wierzy w pozytywny rozwój Ukrainy w przyszłości.

  Przy czym, po myśli prezydenta, Ukraina będzie budować swoją przyszłość razem z Rosją – informuje top.rbc.ru.

  Prezydent Władimir Putin oświadczył, że jest pewien pozytywnego rozwoju Ukrainy po tym, jak obecna sytuacja zostanie uporządkowana.

  „Jestem pewien, że bez względu na wszystkie trudności obecnego okresu, sytuacja na Ukrainie zostanie uporządkowana i Ukraina będzie się rozwijać pozytywnie, oddali się od haniebnej praktyki, którą obserwujemy dzisiaj, a mianowicie od oddania całego ogromnego europejskiego kraju pod zewnętrzne sterowanie z zajęciem kluczowych stanowisk w rządzie i regionach przez zagranicznych obywateli”, — cytuje Interfax wystąpienie prezydenta na spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszeń mniejszości narodowych Republiki Krym.

  Putin określił taką sytuację jako upokarzającą dla narodu ukraińskiego. Ponadto, prezydent Rosji powtórzył swoją opinię dotyczącą jedności narodu rosyjskiego i ukraińskiego.

  „Uważam, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród”, — dodał prezydent. „Ukraina stanie na nogi i będzie się rozwijać pozytywnie, razem z Rosją będzie budować swoją przyszłość” — podsumował prezydent.

  Czytaj dalej:

  http://wschodnik.pl/polityka/item/1963-putin-opowiedzial-o-przyszlosci-ukrainy-bez-wewnetrznego-kierownictwa.html

 6. JO pisze:

  Maniek said

  2015-08-24 (poniedziałek) @ 14:55:38
  Rosyjscy adwokaci składają pozew przeciwko Microsoftowi, w związku z podejrzeniem o szpiegowanie użytkowników przez system Windows 10
  24 sierpnia 2015

  Grupa prawników z agencji Bubnov i Partnerzy złożyła na ręce prokuratora generalnego zawiadomienie o łamaniu prawa do prywatności i zbierania danych przez Microsoft od użytkowników korzystających z systemu Windows 10. Firma z Redmond oczywiście zaprzecza, że narusza przepisy, ale i tak może mieć bardzo duże problemy w Rosji.
  W minionym tygodniu deputowany Dumy Państwowej, Vadim Solovyov, przesłał do prokuratora generalnego oficjalny wniosek dotyczący sprawdzenia, czy działanie systemu Windows 10 nie łamie rosyjskiego prawa. Deputowany stwierdził, że oprogramowanie szpieguje swoich użytkowników i wysyła informacje o nich do Microsoftu. Kilka dni później podobne zawiadomienie przesłali prawnicy z agencji Bubnov i Partnerzy.
  W zgłoszeniu czytamy, że Windows 10 zbiera dane na temat historii przeglądarki, haseł, lokalizacji, elementów wiadomości cyfrowych, wpisów w kalendarzu, czy nagrań głosowych. Tym samym system może łamać rosyjskie prawo do prywatności. Odpowiedzi prokuratora na tę chwilę nie ma. W międzyczasie wypowiedzieli się przedstawiciele Rosyjskiego Stowarzyszenia ds. Komunikacji Elektronicznej (RAEC), którzy twierdzą, że Windows 10 oferuje możliwość dostosowania ustawień, przez co nie może łamać prawa. Razem z oświadczeniem udostępniony został poradnik, jak wyłączyć zbieranie informacji o użytkowniku w nowym systemie Microsoftu…..

  -> http://pclab.pl/news65458.html

 7. JO pisze:

  Kleks said

  2015-09-03 (czwartek) @ 17:38:42
  Najwiekszy pasag Jezusa Chrystusa powstanie we Wladywostoku.

  Vladivostok ‚to get tallest statue of Jesus Christ in the world

  http://siberiantimes.com/other/others/features/f0142-vladivostok-to-get-tallest-statue-of-jesus-christ-in-the-world/
  https://marucha.wordpress.com/2015/09/02/wolne-tematy-68-2015/

 8. JO pisze:

  Maniek said

  2015-09-04 (piątek) @ 09:43:45
  Jak długo naród ukraiński nadal będzie tolerować tę orgię
  on: Wrzesień 04, 2015

  “To nie zależy od nas, to zależy od Ukrainy, narodu ukraińskiego – jak długo naród ukraiński nadal będzie tolerować tę orgię”, – powiedział Władimir Putin, odpowiadając na pytania dziennikarzy jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie.
  “Faktem jest, że Ukraina znalazła się pod zewnętrznym zarządem, wszystkie kluczowe stanowiska w rządzie, a teraz w kluczowych obszarach są zajmowane przez cudzoziemców. Jak sądzę,jest to obrazą dla narodu ukraińskiego. Na Ukrainie nie ma już porządnych, uczciwych ludzi?”- dodał prezydent Putin podczas konferencji we Władywostoku
  http://novorossia.today/jak-dlugo-narod-ukrainski-nadal-bedzie-tolerowac-te-orgie/

 9. JO pisze:

  Glos Prawdy said

  2015-11-11 (środa) @ 18:06:26
  Rusofoobia w Estonii dotknęła nawet dzieci. W Estonii wydali glob bez Rosji.

  Do sklepow dziecięcych zabawek w Estonii trafili skośne i krzywe (z punktu widzenia geografii) globusy z estońskimi nazwami, z których po prostu zniknął cały kraj. Oczywiście domyślacie się, że prostym „pociągnięciem pióra” z tego kulki zniknela Rosja. A co w zamian? Eurazja po prostu podzielona jest na dwie części świata.
  W Estonii nawet dzieciom są wszczepiane nastroje antyrosyjskie. Kraje bałtyckie nie moga zniszczyć Rosję fizycznie, ale właśnie w ten sposób staraja się wymazać ją z pamięci narodów. To nie przykry błąd lub nieporozumienie – to jest wojna informacyjna, w którą wciągają nawet dzieci.
  http://nashaplaneta.su/news/rusofobija_v_ehstonii_kosnulas_dazhe_detej/2015-11-11-3653

  https://marucha.wordpress.com/2015/11/07/wolne-tematy-86-2015/#comment-525552

 10. JO pisze:

  http://1plus1tv.ru/series/russkie_serialy/19639-lestnica-v-nebesa-shodi-v-nebesa-vse-serii-2016-smotret-onlayn-serial.html

  Maasteer said

  2016-03-31 (czwartek) @ 12:10:46
  Jeśli ktoś ma trochę czasu i zna odrobinę język rosyjski to gorąco polecam do obejrzenia nowy (2016r.) rosyjski serial. Taki o miłości trochę, pełen nieustannych intryg – jeden z lepszych jakie ostatnio oglądałem – „Лестница в небеса”

  Obecnie idzie na „Pierwym” ok. 21.

  ———————————
  http://1plus1tv.ru/series/russkie_serialy/19639-lestnica-v-nebesa-shodi-v-nebesa-vse-serii-2016-smotret-onlayn-serial.html
  https://marucha.wordpress.com/2016/03/31/wolne-tematy-29-2016/#comment-567686

 11. JO pisze:

  RomanK said

  2016-05-06 (piątek) @ 21:27:10
  Rosja szokuje…ale to !!!!!TO!!!!! jest cos extraordynaryjne!!!!!!
  Rosyjska Orkiestra Teatru Marrivsikiego dala koncet ..w amfiteatrze w Palmirze- Syria…starozytnym miescie wyzwolonym niespelna miesiac temu!!!!!!
  Na koncercie do widowni przemowil prez Putin via televidio….

  zobaczcie sami:

  http://www.huffingtonpost.com/entry/russian-orchestra-in-syria_us_572b4f5de4b016f37894cc8f

  https://marucha.wordpress.com/2016/05/06/eurostat-potwierdza-niemcy-sa-najwiekszym-trucicielem-w-europie-emituja-do-atmosfery-25-razy-wiecej-co2-niz-polska/#comment-578446

 12. JO pisze:

  Filomena said

  2016-05-19 (czwartek) @ 10:25:05
  Kaganat bedzie nacierac z coraz to wieksza sila.

  Anglo-Syjon od dawna chce ugrobic Rosje i zawladnac jej terytoriami. Dlatego uderza w Slowian, bo Slowianie zawsze moga stac sie potencjalnymi sojusznikami w wiekszosci slowianskiej Rosji. Na dodatek Slowianie zawsze byli i sa ogolnie mniej zepsuci niz inne europejskie etnosy. Dlatego uderza w prawoslawie, bo ono wyjatkowo kurczowo trzyma sie tradycji i otwarcie uwaza Anglo-Syjon za zla sile a Rosja jest ponadto najwiekszym prawoslawnym panstwem. Dlatego kreuje fanatyczne islamskie sekty, bo liczy ze moze mu sie uda zradykalizowac rosyjskich muzulmanow i podburzyc przeciw reszci,e i w ten sposob wywolac wojne domowa.

  Ostatnio chodza sluchy, ze wrogowie Rosji planowali jakis zamach stanu w celu usuniecia Putina. Oficjalnie nikt o tym nic nie mowi, ale wlasnie niedawno Putin stworzyl nowa strukture bezpieczenstwa tzw. Narodowa Gwardie, ktora podlegac ma jemu bezposrednio i ktora bedzie miala szerokie prawa. Nie ulega watpliwosci, ze demontujac pewne struktury w policji a tworzac nowa silna i SWOJA prawie pol-milionowa strukture Putin pomieszal co niektorym szyki. Jesli ktos mial jakies plany, to te plany nie wyjda, bo powstala nowa sytuacja.

  https://marucha.wordpress.com/2016/05/19/znany-szpieg-mateusz-piskorski-dzisiaj-chinski-szpieg/#comment-581863

 13. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/05/23/prawda-o-wielkiej-zydowskiej-rewolucji-pazdziernikowej-w-rosji/#comment-583341
  ***
  Glos Prawdy said

  2016-07-15 (piątek) @ 07:33:42
  „W 1769 roku, cesarzowa Katarzyna II założyła nagrodę dla oficerów Rosyjskiej Armii, co wręcza się za osobistą odwagę przejawioną na polach bitew – order Świętego Jerzego, nosić jego polegało na „taśmę jedwabną o trzech czarnych i dwóch żółtych smugach”, a z czasem za nią umocowała się nazwa – Georgijewska taśma.
  Co oznacza żółty i czarny koler? W Rosji oni byli kolorami cesarskimi, państwowymi, odpowiadali czarnemu dwugłowemu orłowi i żółtemu polu państwowego herbu. Właśnie tej symboliki, zapewne, dotrzymywała się cesarzowa Katarzyna II, zatwierdzając kolory taśmy. Lecz, ponieważ order był nazwany dla uczczenia Świętego Jerzego Niosącego Zwycięstwo, kolory taśmy, być może, symbolizują Najświętszego Jerzego i oznaczają jego męczenską śmierć – trzy czarne smugi, i dziwne zmartwychwstanie – dwie pomarańczowe smugi. Właśnie te kolory i nazywają się teraz przy oznaczeniu kolorów Georgijewskiej taśmy. Poza tym, nowa nagroda, wręczała się wyjątkowo za wojskowe wyczyny. A kolory wojny – to kolor – to kolor płomieniu, czyli – pomarańczowy, i dymu – czarny.”
  http://medalirus.ru/stati/georgievskaya-lentochka.php

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/14/w-w-zyrynowski-gdy-slysze-jak-ukraincy-pomstuja-na-putina-i-chca-przewrotu-palacowego-to-smieszy-mnie-to/#comment-597781

 14. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/06/02/wolne-tematy-46-2016/#comment-585738

  Siggi said

  2016-06-03 (piątek) @ 04:34:38
  https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2016/05/31/dzisiejsza-tragedia-polakow-i-slowian/

  Dzisiejsza tragedia Polaków i Słowian

  Posted on 31 Maj 2016 by Miron

 15. JO pisze:

  SAP said

  2016-07-10 (niedziela) @ 20:01:09
  Lubię rosyjskie bajki. Są normalne.

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/09/wolne-tematy-56-2016/#comment-596556

  ***

  Paul Craig Roberts
  Institute for Political Economy

  Paul Craig Roberts — Vladimir Putin Is The Only Leader The West Has

  http://www.paulcraigroberts.org/2016/07/11/paul-craig-roberts-vladimir-putin-is-the-only-leader-the-west-has-if-we-do-not-support-him-washington-will-destroy-life-on-earth/#.V4ObqGRW6GU.email

 16. JO pisze:

  Dziewczyna Troi said

  2016-07-12 (wtorek) @ 10:40:53
  Fragmenty dokumentalnych filmów z Wołynia ,w serwisie Rossija24
  .https://youtu.be/9eOwz5lmzUo

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/09/wolne-tematy-56-2016/#comment-596849

 17. JO pisze:

  Dziewczyna Troi said

  2016-07-14 (czwartek) @ 07:34:10
  Świat wokół nas..:))
  .https://youtu.be/BJdMmvE-EYQ


  https://marucha.wordpress.com/2016/07/12/wolne-tematy-57-2016/#comment-597482

  ***
  F6666 said

  2016-07-14 (czwartek) @ 11:36:14
  Czcigodny Panie Gajowy, proszę… przepuścić. Ludzie People (Pipoł) czytać!

  Tak sobie myślę, jak logicznie wytłumaczą narodowi polskiemu, którego patriotami się głoszą nie tylko dwaj idioci z PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim i Antonim Maciarewiczem, związek pomiędzy agresją ZSRR na II RP- 17 września 1939, a ludobójstwem wołyńskim 11 lipca 1943 roku? Jak ci dwaj wymienieni z nazwiska zdrajcy, kanalie i idioci, Jarosław Kaczyński i Antonii Maciarewicz wytłumaczą udział banderowskiej Ukrainy w powstaniu warszawskim w roku 1944 po stronie SS i ich ludobójstwa schwytanych powstańców? Co było powodem ich zbrodni ludobójstwa w powstaniu warszawskim? Sraczka Stalina?, czy sraczka rodziców Jarosława Kaczyńskiego a to tatusia Rajmunda Kaczyńskiego i mamusi Jadwigi Kaczyńskiej? Co było powodem katowania schwytanych powstańców Warszawy przez Ukraińców? Obu wymienionym idiotom i ich plugawym kompanom przypominam. 30 lipca 1941 roku premier londyńskiego rządu Sikorski podpisał układ z ambasadorem ZSRR o przywróceniu stosunków dyplomatycznych z ZSRR. 14 sierpnia 1941 roku Sikorski zawarł układ o utworzeniu armii polskiej na terenie ZSRR pod dowództwem Władysława Andersa. Od tego dnia, byliśmy sojusznikami ZSRR. W jaki sposób sojusznik -od sierpnia 1941 roku, namówił swoich banderowskich katów, by zechcieli mordować Polaków? Banderowska Ukraina była psem Hitlera, była krwawym katem wrogów Hitlera. Ich zbrodnie przekraczające ludzką wyobraźnię podkreślały rodzaj przywiązania do Hitlera. W babim jarze, to psy Hitlera z banderowskiej Ukrainy mordowali Żydów, oni i tylko oni byli wykonawcami tej zbrodni, nadzorowanej przez SS. Jak dwaj wymienieni idioci wytłumaczą Polakom, w jaki sposób nasz sojusznik z ZSRR, od 14 sierpnia 1941 roku namówił banderowców do ludobójstwa Polaków 11 lipca 1943 roku? Namówił banderowców, którzy tak samo jak nas, okrutnie mordowali schwytanych żołnierzy Armii Radzieckiej, w której służyli Ukraińcy rosyjskojęzyczni , obecnie mordowani przez banderowską Ukrainę, wspomaganą przez okupacyjne władze III RP z PO- PSL, a teraz przez PiS i dwóch naczelnych idiotów III RP Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Maciarewcza. Mam 75 lat i jest mi ganc pomada jaki spotka mnie los w związku z opisaniem tych dwóch idiotów. Bo co mogą zrobić mi dwaj wymienieni zdrajcy, kanalie i idioci Jarosław Kaczyński i Antoni Maciarewicz, na obydwóch za to już co zrobili, za to co mówią, pluje im w twarz! Jako od zawsze Polak, jako rodzina ofiary zamordowanej przez bohaterów banderowskiej Ukrainy wspieranej przez okupacyjne władze i dwie wymienione z nazwiska kanalie pozdrawiam być może ostatni raz tych którzy to czytają. Musiałem to napisać, napisanie prawdy jest silniejsze ode mnie. Byliśmy ofiarami banderowskiej Ukrainy, ludobójstwo było czystką etniczna o czym wszyscy wiedzą z wyjątkiem zdrajców i kanalii z okupacyjnej władzy III RP , na która każdy Polak powinien pluć! By nie było niedomówień, władza okupacyjna, to władza od roku 1992 do nadal, to ta plugawa władza bratała się i brata się, z naszymi katami!
  J. P.

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/13/zacharowa-odniosla-sie-do-slow-macierewicza-nt-rzezi-wolynskiej/#comments

 18. JO pisze:

  Proste pytania dla tych, którzy dostają piany na ustach kiedy pada słowo ROSJA.

  Które przedsiębiorstwa kupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała przez tzw. wrogie przejęcia? Może w Łodzi? Na Śląsku, w Starachowicach?
  Kto doprowadził armie Polską do ruiny, tak że w tej chwili mamy zaledwie parę tysięcy żołnierzy zdolnych do walki?
  Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa?

  Kto limituje nam połowy ryb, produkcję mleka, cukru, etc.?

  Czy to Rosja kontroluje handel w Polsce przez 12 największych sieci handlowych?
  Ktoś może dać przykład — kiedy Rosjanie przez podstawione osoby wykupują ziemie na zachodzie Polski?
  A może ktoś zna jakieś rosyjskie, lichwiarskie banki w kraju nad Wisłą?
  Kto zlikwidował całe nasze gałęzie przemysłu takie jak stocznie, elektronika, hutnictwo, zbrojeniówkę?
  A może Putin nałożył na nas haracz za emisję dwutlenku węgla, przez co prąd kosztuje Polaka dwa razy więcej tyle co wcześniej?
  Czy Rosja w Polsce propaguje demoralizację, niszczy rodzinę, patriotyzm młodzieży, gryzie katolików?
  Rosja nie pozwala budować dróg tak, jak chcemy, ze względu na dwa żółwie przechadzające się od sadzawki do sadzawki?
  Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo na ziemiach polskich?
  Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium?
  Czy Rosja wspiera naszych wrogów takich jak banderowcy?
  Czy żąda od nas wysyłania kontyngentów wojskowych do Afganistanu, na Bliski Wschód czy ostatnio Afryki przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe?
  Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny – euro?
  Czy Rosja zmusiła do emigracji około 4 milionów, głównie młodych ludzi po 1989 roku?
  Czy to Rosja kazała nam podpisach w 2006 roku traktat lizboński, który de facto zlikwidował suwerenność Polski?
  Pytania można mnożyć – bagaż historyczny stosunków polsko-rosyjskich jest ciężki jak cholera – ale każdy powinien zrozumieć proporcje.
  Los Ukrainy jest ważny — ale jeszcze ważniejsze jest to, co LEŻY w INTERESIE POLSKI a CO NIE – czasem się o tym zapomina…
  Co do zakładów, to można wymienić jeszcze setki innych, w zależności z jakiego fragmentu Polski się pochodzi, bo po prostu było tego całkiem sporo.
  Jeśli wszystko to było nieopłacalne – to niech mi ktoś wyjaśni, z czego dokładano do interesu — skoro do czasów Gierka nikt nie brał ani grosza pożyczek? I podobno sponsorowaliśmy ZSRR i KDLe… normalnie perpetuum mobile.

  Zdziwiony/ 2015-04-25 (sobota) at 22:54:06
  Za https://marucha.wordpress.com/2015/04/25/prl-dorobek-i-osiagniecia/

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/28/wolne-tematy-62-2016/#comment-601673
  ***
  https://marucha.wordpress.com/2016/08/14/polityka-prorodzinna-putina/#comment-606773

 19. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/08/09/czy-rosjanie-to-azjaci/#comments
  ***
  Marucha said

  2016-08-14 (niedziela) @ 17:43:54
  Re 179:
  Gratulacje przede wszystkim dla Pani Filomeny za jej świetny artykuł.

  Jego rosyjskojęzyczna wersja ukazała się chyba najpierw tu:
  > http://slovodel.com/490132-polyaki-otvetili-na-vopros-yavlyayutsya-li-russkie-aziatami
  Potem powtórzono go również na
  > http://nk.org.ua/politika/polyaki-otvetili-na-vopros-yavlyayutsya-li-russkie-aziatami-66761
  i oczywiście tu:
  > http://e-news.su/politics/128018-polyaki-otvetili-na-vopros-yavlyayutsya-li-russkie-aziatami.html

  Co ciekawe, tłumacz nie ograniczył się do przełożenia artykułu na rosyjski, ale dość szczegółowo omówił zarówno sam tekst, jak i komentarze.

  Taka mała kropelka …

  https://marucha.wordpress.com/2016/08/12/wolne-tematy-67-2016/#comment-606642

 20. JO pisze:

  Filomena said

  2016-08-17 (środa) @ 11:27:15
  @ 10
  Znaczenie symboli zalezy od kontekstu i oczywiscie od tradycji. Najlepszym przykladem moze byc pol-ksiezyc, ktory dzis czesto kojarzy nam sie z islamem. Chociaz symbol ten wystepuje w innych kontekstach i tam ma inne znaczenie. Zreszta „islamski” pol-ksiezyc ma korzenie bizantyjskie i to Turcy zrobili z niego symbol islamu. A do tego czasu symbolizowal on cos zupelnie innego. Pol-ksiezyc wystepuje w wielu polskich herbach, gdzie w ogole nie ma zadnego zwiazku z islamem. Wystepuje tez w chrzescijanskiej tradycji – w ikonografii zwiazanej z Matka Boska.

  Podobnie jest z gwiazda. Gwiazda ma dluga za soba historie i wystepowala w roznych barwach. Jako symbol uzywano ja jeszcze w starozytnosci. Wielu chrzescijanom kojarzy sie ona z Bozym Narodzeniem. Czerwona gwiazda byla w Rzymie symbolem boga wojny Marsa. Czerwona gwiazda wystepuje tez jako godlo Wloch, ale nie jest to zwykla gwiazda a tzw stella marina – rozgwiazda, morskie stworzenie.

  Gwiazda, ktora uzywa dzisiejsza rosyjska armia zostala zmodyfikowana. Nie jest to ta sama czerwona gwiazda co kiedys, bo otoczona jest niebieskim i bialym konturem.

  Bylo nieco dyskusji na ten temat w Rosji, czy w ogole zachowac gwiazde czy zastapic ja innym symbolem. Stanelo na tym – i byla to tez inicjatywa Szojgu – zeby czesciowo ta gwiazde zachowac, bo wlasnie, tak jak powiedzial pan Boydar, to symbol Czerwonej Armii, ktora pokonala Hitlera. Niemniej jednak postanowiono ta gwiazde zmodyfikowac. I slusznie. A zeby nawiazac do dawniejszej – carskiej – tradycji do wojskowej symboliki dodano jeszcze wstazke sw. Jerzego.

  https://marucha.wordpress.com/2016/08/16/teheran-udostepni-rosji-infrastrukture-do-walki-z-terroryzmem-w-syrii/#comment-607293

 21. JO pisze:

  Zdziwiony said

  2016-08-21 (niedziela) @ 21:52:40
  Kwiecień 2010 rok, prof. (Uniwersytet Opolski) Mikołaj Iwanow:

  Putin buduje nową Rosję i próbuje zrzucić raz na zawsze garb stalinizmu. Putin się zmienił, tylko że Polacy wciąż tego nie widzą. Dla nich wciąż jest „kagiebistą”, któremu nie można ufać. To określenie świadczy zresztą o różnicach między naszymi narodami. W Rosji słowo „kagiebista” brzmi jak pochwała. Wiadomo przecież, że do KGB brano najzdolniejszych, najbardziej utalentowanych. Nic dziwnego, że wielu potem to KGB zdradziło. Umieli myśleć i znali ten ustrój od podszewki. Nie mam zamiaru wybielać potwornych zbrodni tej instytucji z przeszłości, ale trzeba powiedzieć coś istotnego – dziś to jest inna organizacja, inni ludzie. Ostatnio pomagałem prof. Krystynie Orzechowskiej-Juzwenko w wyjaśnieniu losu jej ojca, przedstawiciela rządu polskiego w czasie wojny, który został skazany na 25 lat i zamordowany w obozie w 1946 roku. Postawa pracowników FSB [bezpośredniej następczyni KGB – przyp. red.] była wzorowa. Przekazali do Polski na własny koszt wszystkie potrzebne dokumenty, które pomogły wyjaśnić, co się stało w obozie.
  Katyń jest nie mniej ważny dla Polski jak dla Rosji. Putin mówił w Katyniu do rodaków: Musimy się pożegnać ze spuścizną stalinizmu, bo największą ofiarą Stalina był nasz naród. Przeżył koszmar wojny domowej, przymusową kolektywizację wsi, masowe represje lat 30., widział trupy wrzucone do rowów egzekucyjnych w Magadanie i Workucie czy do bezimiennych mogił Norylska i Kanału Białomorskiego. Proszę pamiętać, że stalinizm nie jest problemem stosunków Rosji z Polską. Stalinizm jest problemem Rosji. Dopóki ludzie nie zrozumieją, że Stalin był katem narodów ZSRR, dopóty Putin nie zbuduje tej nowej Rosji. W Katyniu obok Polaków leży osiem tysięcy obywateli zamordowanych przez ZSRR. Polska „nie porzuca swoich poległych”, jak mówił premier Tusk, a Rosja nie zna nawet nazwisk swoich zabitych w tym samym lesie.
  To, że Putin nie przeprosił Polaków i nie obiecał zwrotu archiwów. Nie oczekujcie od niego gestów na miarę uklęknięcia Willego Brandta w 1970 roku przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Putin uważa, że Polacy – tak jak Rosjanie i inne narody ZSRR – byli ofiarami tego samego reżimu stalinowskiego. Ofiara nie może przepraszać. Ofiara musi za to zadbać, żeby pamięć o zbrodniach oraz ich sprawcach nigdy nie zaginęła. Wierzę, że tak się stanie. „Kłamstwo katyńskie” odchodzi w przeszłość, Rosja płacze razem z wami, wyciąga rękę do pojednania. Nie zmarnujmy tego.

  https://marucha.wordpress.com/2016/08/21/dzieki-rosji-przezylo-wiele-malych-narodow/#comment-608774

 22. Putinistka said

  2016-09-19 (poniedziałek) @ 08:05:25
  Szanowni Państwo i Czcigodny Gospodarzu.

  W związku z tym, że piszę pracę magisterską na temat Rosji i Putina, chętnie podzielę się od czasu do czasu fragmentami mojej bibliografii (mam tego zgromadzonego kilka segregatorów i kilka półek książek gdyż Rosją interesuję się od 11 r.ż.).

  – Polecam artykuł https://www.foreignaffairs.com/articles/russia-fsu/2000-03-01/putins-plutocrat-problem

  (Gdy kilkukrotnie otworzyłam stronę, udało mi się otworzyć artykuł bez rejestracji. Jeśli będą problemy, w całości chętnie prześlę go na mail Panu Gospodarzowi)

  Z tego artykułu możemy dowiedzieć się nie tylko wielu ciekawych rzeczy o działalności rosyjskich oligarchów w latach dziewięćdziesiątych i na początku lat dwutysięcznych. Gdy spojrzymy na datę ukazania się artykułu oraz autora, uświadomimy sobie, że Polska była jedynym krajem na świecie, który sprzeciwiał się aresztowaniu gangsterów pokroju Bieriezowskiego czy Chodorkowskiego. Czytelnik może także odnieść wrażenie, że autor tłumaczy USA z ich działalności (wyodrębnia to, co mu wygodnie), lecz artykuł jest niezmiernie ważny w kontekście zarówno czasów prywatyzacji jak i w dyskusjach o rosyjskich oligarchach.

  To tak na początek. Pozdrawiam wszystkich!

  https://marucha.wordpress.com/2016/09/17/wolne-tematy-80-2016/#comment-615779

 23. JO pisze:

  https://marucha.wordpress.com/2016/10/26/dlaczego-relacje-z-rosja-byly-sa-i-beda-wazne-dla-zachodu/#comment-624329
  ***
  https://marucha.wordpress.com/2016/10/28/rosyjski-kosciol-prawoslawny-chce-zakazu-aborcji-rosjanie-sa-przeciw/#comment-625686

  Filomena said
  2016-10-30 (niedziela) @ 10:00:14
  Polskie portale i instytucje katolickie powinny zajac sie sprzataniem brudow na wlasnym podworku a nie wytykac Rosjanom balagan na ich podworku. Zreszta, prawdziwy chrzescijanin nie wytyka grzechy innym. Najpierw dostrzega grzechy u samego siebie. Polskie spoleczenstwo, ktore jeszcze niedawno bylo spoleczenstwem religijnym i konserwatywnym ulega coraz wiekszej demoralizacji. Koscioly powoli staja sie puste. Czesc ludzi staje sie czlonkami roznych sekt. Sa miejsca – ja takie znam – gdzie dziesiec procent mieszkancow jest juz Swiadkami Jehowy. A mysle, ze takich miejsc jest wiecej. Wiekszosc Polakow, szczegolnie mlodych, ma bardzo powierzchowne podejscie do religii. Ogladanie pornografii to norma. Seksualne figle wsrod mlodziezy rowniez staja sie norma.

  Sprawy duchowe malo kogo co obchodza.Prawie kazdy mysli o sprawach materialnych, o wygodzie, o przyjemnosciach. Malo to, Polacy bardzo szybko zaczynaja sobie przyswajac obce wzorce i zwyczaje. Zamiast imienin coraz czesciej obchodzi sie urodziny i modny sie zrobil Halloween.

  Aborcje nalezy potepic i zakazac, ale najbardziej rygorystyczny zakaz aborcji spoleczenstwa nie uzdrowi jesli to spoleczestwo nie wroci do swoich tradycji duchowych i nie odwroci sie od Zachodniej zgnilizny. Owszem, poprawi sie demografia kraju, ale przy takim stanie duchowym spoleczenstwa jakie jest w tej chwili to moze byc tak, ze z dzieci zrobi sie towar na sprzedaz. Chetnych nie braknie. Sa tacy co potrzebuja dzieci na organy albo jeszcze do innych celow.

  Podstawowa roznica miedzy Rosjanami a Polakami lezy w tym, ze Rosjanie bardzo szybko sie zorientowali, ze ten model zycia, ktory oferuje swiatu Zachod jest zly. Jest to model, ktory wchodzi w kolizje z rosyjska mentalnoscia i tradycja. Duza role odegral tu tez kryzys, ktory mial miejsce w latach 90-tych, wojny, degradacja spoleczenstwa itd. Swoja role tez odegrala Cerkiew, bo konkretnie sprzeciwiala sie modernizmowi zarowno w samej Cerkwii jak i w swieckim zyciu. Cerkiew doskonale zdawala sobie sprawe z tego, spoleczenstwo najpierw nalezy uzdrowic duchowo a potem mozna bedzie zabrac sie za konkrety.
  ***
  https://marucha.wordpress.com/2016/10/31/rosyjskie-dzialania-w-syrii-elementem-radykalnego-zmieniania-globalnego-porzadku-na-horyzoncie-pojawia-sie-nowy-swiat/#comments

 24. JO pisze:

  Polacy w Rosji: A jednak Polska

  Posted by Marucha w dniu 2016-11-01 (wtorek)

  Sebastian trafił do Rosji z powodów zawodowych, zatrzymał się w niej na dłużej, by ostatecznie powrócić do Polski z żoną Rosjanką, która bardzo polubiła jego ojczyznę. Co skłoniło parę do zmiany otoczenia?

  https://marucha.wordpress.com/2016/11/01/polacy-w-rosji-a-jednak-polska/#more-61072
  ***

  https://marucha.wordpress.com/2016/11/04/jaka-jest-maria-zacharowa/#comment-626725
  ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s